vendégposztok

Körforgásos gazdaság: új megoldás Afrika számára?

Bevezetés A szubszaharai térség kétoldalú kihívással áll szemben a harmadik évezred kezdetén. Egyrészt a népességnövekedésben, iparosodásban, a fogyasztásban és hulladéktermelésben…

Az etióp polgárháború fejleményei

Az alábbi szöveg a Stratégiai és Védelmi Kutatóintézet  Polgárháború Etiópiában: A tigráji válságról (2020/25 Elemzések) c. tanulmány részeként…

Füstmentes iparágak jelentik a jövőt?

Bevezetés A 18. századtól kezdve az ipari forradalom alapvetően változtatta meg a gazdaságot és az emberi társadalmak természethez fűződő…

Climate variability adaptation in rural Kenya

Climate-change induced variability adaptation is no longer an auxiliary but a primary and long-term solution of affected populations . The current…

Mi lesz veled, Afrika?

Az alábbi szöveg a pangea.blog.hu oldalon jelent meg először 2018. július 12-én. A szerző és a weboldal tulajdonosának…

A britek szerepe a rabszolgakereskedelemben

Sokat hallottunk és hallunk arról, hogy az afrikai társadalomban milyen pusztítást végzett a rabszolgakereskedelem. Vajon a különböző gyarmatosító nemzetek mekkora…

Dzsibuti stratégiai fekvése: áldás vagy átok?

Hol is van pontosan? Dzsibuti negyed Magyarországnyi alapterületű és egymilliós lakosságszámú ország Afrika szarván. A Vörös-tenger és az Ádeni-öböl találkozásánál fekvő dzsibuti…

Konferenciák 2018 őszén a Magyar László bicentenárium jegyében

Bevezetés Jelen beszámoló szerzője már 2017-ben dörömbölni kezdett az érdekelt magyar kollégák, tudományos és kulturális szervezetek kapuján a sorra kerülő…

Magyar László életének összefoglalója

Magyar László születésének és neveltetésének körülményei Magyar László, amint Krizsán László írja, 1818, november 13-án házasságon kívül született Horváth Anna…

Demográfiai trendek a szubszaharai régióban: 2.rész

Az alábbi szöveg az Akadémiai Kiadó Zrt. Szubszaharai Afrika gazdasága a 21. században c. tanulmánykötetben jelent meg először 2017-ben….

Demográfiai trendek a szubszaharai régióban: 1. rész

Az alábbi szöveg az Akadémiai Kiadó Zrt. Szubszaharai Afrika gazdasága a 21. században c. tanulmánykötetben jelent meg először 2017-ben….

Azoknak, akik igazi kalandokra vágynak: Busszal Kenyából Ugandába

Pásztor Szabolcs olyan egyetemi oktató, aki már közel tízszer járt a szubszaharai térségben, és az egyik hosszabb útja során…

Mikulás szandálban: karácsonyi „képeslap” Etiópiából

Az alábbi blogbejegyzés a pangea.blog.hu oldalon jelent meg először 2014. december 21-én. A szerző, Dr. Szilassi Péter szíves…

A leértékelt birr és az etióp kávéexport

Amikor Afrika legmagasabban fekvő fővárosának, Addis Abebának a központjában, a Piassa-n teszünk sétát, akkor gyakran önkéntelenül is megállunk. Sok…

A maszáj népcsoport tárgyi örökségéről – 2. Rész

Régóta adósok vagyunk a maszájok tárgyi örökségéről szóló 2017 márciusi bejegyzésünk folytatásával, amelyet alább olvashattok. A nők viselete Az asszonyok…

A maszáj népcsoport tárgyi örökségéről

Bevezetés A maszájok Kelet-Afrika egyik legismertebb népcsoportja. Ki ne ismerné a piros takaróba burkolózott, magasra szökkenő, oroszlánokat ölő, marhákat őrző…

Fekete mágia a kikuju hagyományokban és a fehér misszionáriusok hatására alakuló új egyházak

Folytatom előző bejegyzésemet, amelyben a kikuju népcsoport eredetéről és egyistenhitéről olvashattatok bővebben. A fekete mágiáról Az alábbiakban röviden összefoglalom Jomo Kenyatta…

A kikuju etnikum egyistenhitének alakulása

Népcsoport, nem törzs Még mielőtt belekezdenék hat millió ember legendájába, szeretnék egy megjegyzést tenni: én sohasem használom a „törzs” szót….

Egy átlagos nap (novella)

Az alábbi bejegyzés Horváth Beáta, több mint húsz éve Kenyában élő Afrika-kutató, néprajzi tárgy gyűjtő szakértőnk szubjektív írása, amelyben…

A szuahéli nyelvről

Afrika legelterjedtebb nyelve Fekete Afrikában a szuahéli nyelv a legelterjedtebb. Használóinak meghaladja a százmilliót, ezen belül minimum tízmillióan vallják az anyanyelvüknek. A…

Stroke-terápia a bozótban (VIDEÓ!!)

2016 tavaszán Kamerunban végeztem terepmunkát, amelynek része volt az egyhónapos bantengi önkéntesség is. Banteng a délnyugati régióhoz tartozó Wabane…

Hogyan tovább Szomália?

Bevezetés Az Afrika szarván egykor bukott államként számon tartott Szomáliát ma már törékeny államként emlegetik. 2016-ban Szomália a Fragile…

Az Al-Sabáb karácsonya

2016. december 11. Az Európai Unió Szomáliai Kiképző Missziójának (EUTM Szomália) helyt adó nemzetközi táborban a nap szokásos erős sugarai,…

Hogyan lett Mobutu a világ egyik leggazdagabb embere? – 2. rész

Egy rövid történet Afrika egyik legszegényebb országából 2. rész: Mobutu és klientúrája mérhetetlen gazdagságra tesz szert

Hogyan lett Mobutu a világ egyik leggazdagabb embere?

Egy rövid történet Afrika egyik legszegényebb országából 1.rész: Mobutu útja a hatalomig „A politika túl komoly dolog ahhoz, hogy…

Utazás, mely örökre megváltoztat: Etiópia földrajzos szemmel…

Az alábbi blogbejegyzés a pangea.blog.hu oldalon jelent meg először 2014. november 30-án. A szerző, Dr. Szilassi Péter szíves…

Mi is zajlik Etiópiában?

Bevezetés Az utóbbi hónapokban a médiában többször is hallani lehetett arról, hogy Afrika egyik modellértékűnek tartott…

Az álomkórról

Első találkozásom az álomkórt okozó ceceléggyel A karácsony és újév közötti néhány nap Esuban is a…

Sass Flóra, a rabszolgából lett földrajzi felfedező

Száz éve hunyt el Sass Flóra 1916. március 11-én, száz évvel ezelőtt távozott az élők sorából az akkor…

A natív orvoslás

A spiritualitás Afrikában az élet része A hagyományos, natív orvoslás mélyen beépült a kameruni hagyományokba, az…