countrystudies

Tanzánia segélyfüggősége

Bevezetés Általánosságban azt mondhatjuk, hogy Afrika a nemzetközi fejlesztési segélyek egyik fő célpontja, és Afrikán belül a donorok preferálják a…

Az etióp polgárháború fejleményei

Az alábbi szöveg a Stratégiai és Védelmi Kutatóintézet  Polgárháború Etiópiában: A tigráji válságról (2020/25 Elemzések) c. tanulmány részeként…

Az etióp polgárháború

Bevezetés Aki az utóbbi években figyelte az Etiópiával kapcsolatos híreket, az lendületes gazdasági növekedésről, a fejlesztő állam koncepció sikeres helyi…

A ruandai fejlesztő állam 2.

Az alábbi szöveg az Akadémiai Kiadó Zrt. Szubszaharai Afrika gazdasága a 21. században c. tanulmánykötetben jelent meg először 2017-ben….

A ruandai fejlesztő állam

Az alábbi szöveg az Akadémiai Kiadó Zrt. Szubszaharai Afrika gazdasága a 21. században c. tanulmánykötetben jelent meg először 2017-ben….

A szomáli kalózkodás gazdasági hatásai

Miért kalózkodtak? A nomád szomáli klánok már évszázadok óta küzdenek a túlélésért Kelet-Afrika egyik legszárazabb és kietlenebb területén,…

Dzsibuti stratégiai fekvése: áldás vagy átok?

Hol is van pontosan? Dzsibuti negyed Magyarországnyi alapterületű és egymilliós lakosságszámú ország Afrika szarván. A Vörös-tenger és az Ádeni-öböl találkozásánál fekvő dzsibuti…

Az etióp változásokról dióhéjban

Áprilisban  konferenciát szervezett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem az etióp átmenetről.  A rendezvény érdekessége, hogy a két magyar szakértő, Dr. Marsai…

A Kongói Demokratikus Köztársaságban zajlott választásokról France Mutombóval

Történelmi kontextus 2018. december 30-án elnökválasztás zajlott a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Régóta halogatott nagy…

Mikulás szandálban: karácsonyi „képeslap” Etiópiából

Az alábbi blogbejegyzés a pangea.blog.hu oldalon jelent meg először 2014. december 21-én. A szerző, Dr. Szilassi Péter szíves…

Tanzánia betiltotta a fém nyersanyagok exportját

Tanzánia döntése 2017. március 3-án Tanzánia kormánya sajtóközleményben adta hírül, hogy azonnali hatállyal betiltja a fémek (pl arany, réz,…

A leértékelt birr és az etióp kávéexport

Amikor Afrika legmagasabban fekvő fővárosának, Addis Abebának a központjában, a Piassa-n teszünk sétát, akkor gyakran önkéntelenül is megállunk. Sok…

A maszáj népcsoport tárgyi örökségéről – 2. Rész

Régóta adósok vagyunk a maszájok tárgyi örökségéről szóló 2017 márciusi bejegyzésünk folytatásával, amelyet alább olvashattok. A nők viselete Az asszonyok…

A gyémántvagyon destabilizál, de nem mindenhol

Bevezetés Az elmúlt két évtizedben fokozott érdeklődés mutatkozott a nyersanyag-átok kérdésköre és működési mechanizmusa iránt. Bebizonyosodott, hogy az olaj-,…

Egy rendhagyó előadás Kiberában

2017 tavaszi szemeszterében Pásztor Szabolcs egyetemi oktató számos szubszaharai afrikai országban tett látogatást és tartott egyetemi kurzusokat. A Nairobiban…

A maszáj népcsoport tárgyi örökségéről

Bevezetés A maszájok Kelet-Afrika egyik legismertebb népcsoportja. Ki ne ismerné a piros takaróba burkolózott, magasra szökkenő, oroszlánokat ölő, marhákat őrző…

Fekete mágia a kikuju hagyományokban és a fehér misszionáriusok hatására alakuló új egyházak

Folytatom előző bejegyzésemet, amelyben a kikuju népcsoport eredetéről és egyistenhitéről olvashattatok bővebben. A fekete mágiáról Az alábbiakban röviden összefoglalom Jomo Kenyatta…

A kikuju etnikum egyistenhitének alakulása

Népcsoport, nem törzs Még mielőtt belekezdenék hat millió ember legendájába, szeretnék egy megjegyzést tenni: én sohasem használom a „törzs” szót….

Hogyan tovább Szomália?

Bevezetés Az Afrika szarván egykor bukott államként számon tartott Szomáliát ma már törékeny államként emlegetik. 2016-ban Szomália a Fragile…

Az Al-Sabáb karácsonya

2016. december 11. Az Európai Unió Szomáliai Kiképző Missziójának (EUTM Szomália) helyt adó nemzetközi táborban a nap szokásos erős sugarai,…

Hogyan lett Mobutu a világ egyik leggazdagabb embere?

Egy rövid történet Afrika egyik legszegényebb országából 1.rész: Mobutu útja a hatalomig „A politika túl komoly dolog ahhoz, hogy…

Mi is zajlik Etiópiában?

Bevezetés Az utóbbi hónapokban a médiában többször is hallani lehetett arról, hogy Afrika egyik modellértékűnek tartott…

Interjú Vándor Péterrel, aki a FAO képviselőjeként dolgozott Ruandában 1996-2001-ig

Mai interjúalanyunk Vándor Péter, aki évtizedeken keresztül dolgozott vezető ENSZ tisztviselőként, diplomataként az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági…

Az álomkórról

Első találkozásom az álomkórt okozó ceceléggyel A karácsony és újév közötti néhány nap Esuban is a…

A nyersanyag-gazdagság növekedésre gyakorolt negatív hatása

Ha van nyersanyagunk, rosszabbul járunk, mint ha nem lenne? 1970 és 1990 között világszerte megfigyelték, hogy a nyersanyagban gazdag országok…

A natív orvoslás

A spiritualitás Afrikában az élet része A hagyományos, natív orvoslás mélyen beépült a kameruni hagyományokba, az…

Az etióp ortodox kereszténység – Salamon, a monofiziták és a Kebra Nagaszt

Ez a bejegyzés elsőként az Agra Utazási Iroda oldalán jelent meg. A szerző, Illés Zoltán szíves beleegyezésével közli újra az afrikablog.hu. Bevezetés Szóval…

Az afrikai nagy családról

Ez a bejegyzés elsőként a MASZOL.RO oldalon jelent meg. A szerző, Turóczi Ildikó szíves beleegyezésével közli újra az afrikablog.hu. Poligám…

Beszámoló a pécsi African Globalities – Global Africans c. konferenciáról

Pécsett negyedik alkalommal került megrendezésre a kelet-közép-európai régió immár legfontosabb, hagyományosan Afrikával foglalkozó konferenciája. A konferenciasorozat szervezője a Pécsi…

Poligám kereszténység, temetkezési szokások Kamerunban

A többnejűség elfogadott, de egyházi esküvőt csak egyszer lehet tartani A keresztény egyház egynejűségre bíztatja híveit, de elfogadja a többnejűséget,…